Gornji tok Neretve mora biti zaštićen

Zaštita staništa „Neretva“ danas je bila tema sastanka koji je održan u Sali SO Gacko. Predstavnici udruženja iz Gacka su mogli da čuju šta je to do sada urađeno, ali i da daju svoje mišljenje o tome kako bi ovo područje moglo da se razvija.

Jelena Ivanić Iz Centra za životnu sredinu iz Banja Luke je podsetila da su na gornjem toku Neretve aktivni poslednjih desetak godina.

Istakla je da su koncesije izdate za izgradnju malih hidrocentrala najveća prepreka u procesu zaštite ovog područja, ali i dodala da su iz razgovora sa predstavnicima Ministarstva rudarstva i energetike RS zaključili da postoji volja da se ovaj problem reši raskidom ugovora sa koncesionarima.

Sada je potez na Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS na čijem je stolu predmet već više od godinu dana.

No, nakon proglašenja zaštite ovog područja neophodno je definisati način upravljanja kako bi Neretvu sačuvali za buduće generacije.

Na sastanku se moglo čuti i da je na gornjem toku Neretve bilo u planu da se izgradi 7 malih hidrocentrala. To je velikim pritiskom ekoloških udruženja osujećeno pa će ovo područje biti najveće zaštićeno jer obuhvata površinu od oko 25 hiljada hektara, a prostire se na teritoriji opština Gacko i Kalinovik.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Udruženja Lovaca i ribolovaca „Vranjača“, Planinarskog društva „Volujak“ i Turističke organizacije Gacko koji su bili jednoglasni da je opšti interes da područje Neretve bude zaštićeno i da se mora izvršiti pritisak na nadležne da do toga dođe što pre.

Više u tonskom zapisu: