Medicinske sestre i tehničari-prva linija odbrane od korone

Međunarodni dan medicinskih sestara obilježava se 12. maja. To je bio samo povod  da posjetimo Dom zdravlja u Gacku i porazgovaramo o značaju njihovog ogromnog rada, pogotovo u proteklih 15 mjeseci od kako se pojavio virus korona .

Sa dijelom  ovog malog, ali lavovskog tima, Sanjom Lučić, Suzanom Bjelogrlić i Milkom Vuković pričali smo o tome kako su se  medicinske sestre i tehničari izborili sa sa svim pritiscima i neizvjesnošću koju je „Kovid 19“  donio.

Nije bilo lako raditi u skafanderima i pratećoj opremi po sedam-osam sati, a u najvećoj ekspanziji virusa bilo je i 90 vađenja krvi za jednog laboranta,  te preko 100 terapija: venskih, muskularnih i infuzija.

Ovi hrabri ljudi već više od godinu dana danonoćno pomjeraju svoje granice. To je ogroman fizički i psihološki napor jer se susreću sa nepoznatim virusom, strahom pacijenta i odgovornošću prema sopstvenoj porodici.

Iscrpljenost i umor medicinskih sestara i tehničara je postao svakodnevica, a njima je najveća satisfakcija da se pacijent osjeća bolje i da znaju da su dale sve od sebe.

I Sanja i Milka i Suzana imaju identično mišljenje: nema većeg motiva od  jednog običnog hvala i osmjeha na licu pacijenta.

U uslovima pandemije korona virusa, više nego ikada, sestrinstvo je prepoznato kao izuzetno važan faktor zdravstvenog sistema.

Poslušajte priče ovih stručnih, ali skromnih žena, koja u svakom trenutku naglašavaju da je timski rad osnova svega: