Natalitet u padu-u Gacku rođeno 58 beba/Najčešće ime je Ana

U prošloj 2021.godini u Gacku je rođeno samo 58 beba, potvrdili su nam u Domu zdravlja Gackoi Javnom fondu za dječiju zaštitu RS . Samim tim i mi pratimo negativan trend u regionu koji govori da je natalitet u padu.

Ni prethodnih godina ne možemo se pohvaliti brojem novorođenih. Poslednja godina kada je rođeno više od 100 beba (106) bila je 2018., ali već naredne rođeno je njih 66, koliko i 2017, dok je 2020. bila bogatija za 72 novorođenčeta.

Istovremeno mortalitet je u porastu, čemu je doprinijela i aktuelna epidemija. U našim matičnim uredima dobili smo podatke da je broj smrtnih slučajeva u prošloj godini 79, ali taj podatak ne obuhvata naše građane koji su preminuli u bolnici. Prema okvirnim podacima iz Doma zdravlja broj umrlih u bolnicama se penje i do 60, tako da su podaci poražavajući.

Očigledno sve nas je manje, pa je izgleda i država shvatila da je crveni alarm upaljen jer je novim izmjenama Zakona o dječijoj zaštita u januaru ove godine iznos pomoći za opremu novorođenčeta povećan za sto odsto, sa 250 na 500KM.

Povećani su i iznosi na ime prava na dodatak na djecu, za 100 procenata povećan je iznos za drugo i četvrto dijete i sada je 97,20 KM, dok je za treće nešto viši nego prije i iznosi 140,40KM. Od 1. januara pravo na dječiji dodatak imaće i prvorođena djeca i iznosiće 97,20KM.

Iznos koji nezaposlene majke dobijaju je 405,00KM, a to pravo u Gacku ostvarile su 42 majke u 2021. godine. Dječiji dodatak dobilo je 79 djece, a broj roditelja/korisnika/ je 48, govore podaci Javnog fonda za dječiju zaštitu.

Značajno je početkom godine podignut i iznos za roditelja njegovatelja  sa 130 na 540KM, a ovo pravo je u  prošloj godini u Gacku ostvarilo troje roditelja.

Što se tiče Opštine Gacko novitet je da će se jednokratni iznosi isplaćivati za prvo i drugo dijete u iznosu od 300KM, podrška u iznosu za mlade bračne parove od 500KM ostaje ista. Za treće dijete i dalje će se isplaćivati 1.000KM, dok je za četvrto i svako naredno sa 1.500KM smanjeno na 1.000KM.

Visina finansijske podrške za postupak vantjelesne oplodnje iznosi 4.000KM, a granica za finansiranje je 45 godina. Prenatalni test za trudnice starije od 35 godina i one sa genetskim opterećenjem Opština u potpunosti finansira, dok mlađima priznaje 35%.

Na poslednjem skupštinskom zasjedanju odlučeno je da se iz budžeta izdvoje i sredstva za sufinansiranje nabavke udžbenika osnovcima.

Ipak, opšte je mišljenje da jednokratne pomoći nisu stimulans koji bi mlade ljude pokrenuo u smislu proširenja porodice.

Zapadne zemlje Evrope koje su pogođene bijelom kugom, već odavno su donijele brojne mjere, u vidu mjesečne pomoći, koje nisu zanemarljive, a nešto slično u poslednje vrijeme pokušavaju u Srbiji.

Da se vratimo bebama, u nadi da će ih u 2022. biti više. U prošloj godini nije bilo mnogo ponavljanja kada su imena u pitanju,što nije ni čudno s obzirom na broj rođenih.  Tri djevojčice  dobile su ime Ana, rođene su i dvije Anastasije i Marije, dok su po dva dječaka nazvana Lazar, Damjan i Stefan.

Blagu prednost imaju djevojčice (31) u odnosu na dječake (27).