Osvećen spomenik pripadnicima JVuO i žrtvama komunističkog terora

U  Gacku je  juče   upriličeno osvećenje novoizgrađenog spomenika pripadnicima Golijske i  Gatačke brigade Nevesinjskog korpusa JVuO i civilnih žrtava komunističkog terora u opštini Gacko od 1941. do 1950. godine.

Na spomeniku,  smještenom u porti stare crkve Sv. Trojice,  uklesano je 576 imena poginulih gatačkih Ravnogoraca i njihovih saboraca iz pograničnih mjesta Crne Gore, predvođenih popom Radojicom Perišićem i kapetanom Miloradom Popovićem,  komandantom Nevesinjskog korpusa JVuO.

Svetu arhijerejsku liturgiju i pomen stradalim, u prisustvu potomaka žrtava, boračkih organizacija, predstavnika političkog, društvenog, kulturnog i privrednog života istočne Hercegovine, je služio vladika Zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije  uz sasluženje sveštenstva Eparhije. Brojnim okupljenim vjernicima koji su stigli  da se poklone sjenima  nevino postradalih, iz susjednih hercegovačkih opština ali i iz Srbije, Crne Gore i Amerike  vladika Dimitrije se obratio riječima: „Neka ovaj dan bude početak našeg praštanja, saborovanja u istini ali i pokajanja. Niko ne zaslužuje da nema groba ni mramora, da nema pravo na pomen“ između ostalog je u svojoj besjedi rekao vladika Dimitrije.

U pozdravnom obraćanju načelnik opštine Gacko Ognjen Milinković  je istakao da novosagrađeni spomenik  „ bude mjesto našeg pomirenja ali i mjesto gdje ćemo se zavjetovati da ćemo čuvati slobodu za koju su naši preci junački izginuli“.

U ime potomaka stradalih govorio je osamdesetosmogodišnji Dragan Popović, izdanak stradalne porodice Popović iz Dražljeva, koji više od 50 godina živi u Americi a ovim povodom je  doputovao iz Čikaga.

Vijence su položili predstavnici Opštine Gacko, opštinske Boračke organizacije, Boračke organizacije RS, predstavnici Boračkih organizacija iz susjednih hercegovačkih opština, kao i potomci i poštovaoci postradalih iz naše opštine i pograničnih mjesta u Crnoj Gori.

O ratnom putu gatačkih Ravnogoraca, njihovoj golgoti i stradanjima govorio je profesor istorije Milan Nikčević naglasivši da se osvećenjem spomenika, koji je Gacko čekalo 80 godina, raduju kosti mučenika i zahvalio vjernom narodu Gacka koji je pružio nesebičnu pomoć za njegovu izgradnju.

 „Osam decenija se čekalo zato što je suštinski 1945. godine srpska ideja poražena, što je nastupio neki režim koji je bio u potpunoj suprotnosti sa svim onim što su Srbi do tada bili. Ovi ljudi bili su školovani srpski oficiri, intelektualna elita, srpski domaćini, srpska omladina, cvijet srpske mladosti.  Željeli su demokratsku Kraljevinu Jugoslaviju u kojoj bi bilo mjesta za sve. Izginuli su zbog toga što nisu htjeli da se odreknu svog imena, svoje krsne slave, pisma i jezika. I to je nešto što mi vijekovima branimo“, naglasio je Nikčević.

U porti hrama je priređena izložba fotografija i arhivskih  dokumenata pod nazivom „Likovi gatačkih Ravnogoraca“ autora Milana Nikčevića. Prisutni su mogli vidjeti  230 sačuvanih fotografija gatačkih Ravnogoraca, koncipiranih i tematski složenih na 50 panoa, upotpunjenih biografijama i izvodima iz literature o njihovom ratnom putu i sudbinama.

Uz strune gusala, stihove o gatačkim Ravnogorcima je kazivao narodni guslar Momir Moša Avdalović. Dara Radojević  je recitovala potresne stihove o njihovim stradanjima a ovogodišnji đak generacije gatačke Gimnazije učenica Bojana Radmilović je pročitala literarni rad  o tragičnoj sudbini djevojke Novke Radmilović, kojoj su komunisti bez suda presudili.

Recimo na kraju da je ova značajna manifestacija organizovana uz podršku Opštine Gacko, Crkvene opštine Gacko i opštinske Boračke organizacije. Prigodan program upriličen u porti crkve nadahnuto je vodio profesor Aleksije Grgur.

Opširnije u prilogu: