Predstavljena knjiga „OZNA  represija kumunističkog režima u Srbiji 1944-1946 „,

Sinoć je u sali Parohijskog doma  predstavljena knjiga „OZNA  represija kumunističkog režima u Srbiji 1944-1946 „,autora Srđana Cvetkovića i  Nemanje Devića doktora  istorije sa Instituta za istoriju iz Beograda.Prema riječima Devića,“ knjiga je potekla  iz  državnog arhiva  Srbije  i  predstavlja  do sada najveću zbirku originalnih dokumenta OZNE koji svjedoče o zločinima u Srbiji“ .Dokumenti   OZNE , navodi Dević predstavljaju nepobitnu istinu  kako se prvih dana  pobjedničkog povrataka partizana  u Srbiji  nova vlast obračunala sa civilnim stanovništvom. Navodna krivica  žrtava sastojala se u tome što su po svom socijalnom položaju, saradnji sa okupatorom ili pak drugačijim političkim uvjerenjima  predstavljali opasnost  za uspostavljanje totalitarne vlasti u tadašnjoj Jugoslaviji.

Knjiga je svjetlost dana ugledala 2019. godine  i plod  je dugogodišnjeg rada  dvojice istoričara koji su radili na dokumentovanju komunističkih zločina.Do istine smo sporo dolazili kaže Dević , jer u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpkoj  još nije  u potpunosti otvorena  arhivska građa iz ovog perioda.Samo u državnom arhivu Srbije stoji neotvoreno 80 hiljada dokumenta  koji su dovoljni za ispisaivanje nove istorije ,podvukao je Dević.

Mi smo u  Srbiji popisali imenom i prezimenom  blizu 60 hiljada ubijenih od 1944-1946. Godine. Broj ubijenih  u Srbiji  je najveći po broju stanovnika u komunistčkoj Jugoslaviji.Instrukcije za likvidacije su stizale iz samog vrha države.Srpski narod je tada izgubio  nacionalnu elitu  i te posledice  gledamo i danas, naglašava Dević

„Nama nedostaje samopštovanje da bi nas i drugi cijenili i to treba  da primijenimo i na drugi svjetski rat bez ideoloških podjela,  priznamo da je  žrtva  žrtva a zločin je zločin“, naglasio je Dević i podsjetio da  masovna grobnica  zaslužuje obilježje  bez obzira da li pripada pobjedniku ili poraženom.“Ovo je neophodno uraditi i zbog naših potomaka  i novih generacija  da ne bismo samo  pričali  o onome šta  je bilo  u vrijeme komunista  nego i onome šta smo mi uradili“,  zaključio je Dević.Za organizaciju  ovag  kulturng  događaja pobrinuli su se opština Gacko, Crkvena opština i Kulturno sportski centar Gacko.Više u tonskom prilogu…