U srijedu i četvrtak održana javna rasprava o Nacrtu budžeta opštine Gacko za 2023. godinu

U srijedu je u sali SO održana javna rasprava o Nacrtu budžeta opštine Gacko  za 2023. godinu. Budžet za ovu godinu je planiran u iznosu  15 miliona  142 hiljade 800 KM. Načelnik opštine Gacko Ognjen Milinković je rekao da  je  javna rasprava organizovana s ciljem da  budžetski korisnici i šira  javnost prijedlozima, primjedbama i sugestijama doprinesu efikasnijoj izradi ovog značajnog dokumenta.

Odbornik  u  SO Gacko Radoica Antunović je predložio da se Udruženju penzionera poveća planirani iznos za 4 900 KM, kao i pomoć učenicima i studentima da bude veća za 50. 000 maraka.  Zatražio je i da se poveća iznos planiran za podsticaje u poljoprivredi za  20. 000 KM. Antunović je mišljenja da je potrebno povećati subvencije za  stambeno zbrinjavanje mladih bračnih parova, kao i tekući grant sportskim klubovima i kulturno-umjetničkim društvima.

Direktorica „Vodovoda“ Nataša Andrić je  tražila da se u budžetu planira 200. 000 maraka za rekonstrukciju sekundarne vodovodne mreže, kao i 40. 000 maraka za održavanje kanalizacione mreže.

Direktorica Dječijeg vrtića Neda Dostinić je naglasila da je ovoj ustanovi  neophodno 50. 000 maraka za rekonstrukciju mokrih čvorova.

Predstavnici Crkvene opštine Gacko su istakli da je za kompletno  uređenje platoa oko novog hrama u centru grada potrebno oko 100. 000 maraka.

Inače, svi budžetski korisnici su tražili više novca nego što je Nacrtom budžeta planirano kako bi mogli ispatiti lična primanja zaposlenima. Saglasili su se i po pitanje da je potrebno da cijena rada svih  korisnika budžeta bude ista.

U sličnom duhu je počela i druga javna rasprava na Nacrt budžeta opštine Gacko, koja je održana u četvrtak u sali SO.

Predstvanici javnih ustanova i građani Gacka su iznijeli niz problema i sugestija vezanih za Nacrt budžeta.

Direktorica JU KSC Mira Koprivica je tražila dodatnih 5.000KM za organizaciju manifestacije Kulturno-sportsko ljeto i rekla da drugih primjedbi nema.

Predstavnik Sindikata KSC-a Tanja Popović je istakla da su topli obroci zakonska obaveza, a za prošlu godinu su isplaćena samo tri i pitala da li će se sredstva za tople obroke naći u Prijedlogu budžeta za tekuću godinu.

Popović je izrazila nadu da će svi budžetski korisnici biti izjednačeni po pitanju cijene rada koja se trenutno kreće od 110 do 115KM. Predstavnici Informativno kulturnog centra (Radio Gacka), su se složili sa ovim prijedlogom i naglasili da im nije isplaćen nijedan topli obrok u 2022.godini.

Predsjednik Udruženja penzionera Milisav Crnogorac je rekao da je prema Nacrtu za penzionere planirano 11.000KM, kao i prošle godine iako su se nadali povećanju, jer su potrebe realno mnogo veće.

Predstavnica Turističke organizacije Mira Ivković je objasnila da njima za plate prema ovom Nactu nedostaje 35.640KM, a za tople oko 80.000KM. Turistička organizacija traži isplatu svih toplih obroka, jer nisu uračunati u koeficijente. Ivković je rekla da za 2021. nisu dobili nijedan, a da su u 2022. isplaćena tri.

Građani su pitali šta je sa zgradom i Odlukom koja je usvojena prošle godne da se mladim bračnim parovima pomogne u rješavanju stambenog pitanja i da li će u planiranom budžetu biti sredstava za realizaciju tih Odluka.

Stručni saradnik u Opštini Gacko Saša Slijepčević imao je niz primjedbi na Nacrt budžeta a zamjera prije svega što nije uzeta u obzir Strategija razvoja Opštine koja je usvojena 2022.godine.

Prema Strategiji trebalo bi izdvojiti 25% Budžeta za kapitalna ulaganja, a to trenutno nije slučaj. Posebno zamjera smanjenje izdvajanja za poljoprivredu i privredu i smatra da smo opština sa najmanjim izdvajanjima za podsticaje u poljoprivredi. Da bi se podigla cijena za 2 feninga po litru, kada je otkup mlijeka u pitanju, potrebno je 40.000KM.

Poseban problem prema Slijepčeviću je i nedostatak sredstava koja Opština mora iznaći u budžetu kako bi se realizovali aktuelni projekti, jer je pravilo da Opština učestvuje u finansiranju 50%.

Za tri projekta vrijedna 650.000KM polovinu sredstava mora obezbijediti Opština, a posebno je značajno iz razloga što je njihovom realizacijom planirana pomoć „Komus“-u i „Vodovodu“-u, kao i mesnim zajednicama, koje trenutno ne funkcionišu, jer im je prošle godine skupštinskom odlukom ukinuto 10.000KM.