Одржана 18. редовна сједница СО Гацко

 Након седам  мјесеци паузе, Осамнаеста редовне сједница СО-е Гацко почела је, како је  и планирано, у 9 часова  а пред одборницима се нашао дневни ред од 35 тачака.

 На приједлог Клуба одборника СНСД дневни ред је допуњен тачком План капиталних инвестиција за 2023. годину чему су се оштро успротивили одборници опозиције уз образложење да материјал за тако важну тачку није достављен благовремено већ на почетку данашњег засједања. То је био и разлог да одборници ПДП Радоица Антуновић и Милан Гутовић напусте сједницу.

На приједлог одборника позиције са дневног реда је повучена  тачка Приједлог Одлуке о расписивању Јавног конкурса за избор и именовање директора ЈУ Центар за социјални рад.

Одборници СДС су тражили да се у дневни ред уврсти и Израда социјалне карте за општину Гацко али овај приједлог није добио подршку скупштинске већине.

По усвајању Записника са претходне редовне сједнице СО-е као и свечане сједнице одржане 23. маја ове године, одборници су расправљали о плану капиталних инвестиција за 2023. годину. Одборници СДС Јелица Бјековић, Саво Старовић и Вера Говедарица Тепавчевић сматрају да је неозбиљно доставити материјал за изузетно важно питање инвестиција, на почетку сједнице будући да одборницима није пружена прилика да га проуче како би указали на недостатке и имали  допуне и приједлоге.

Начелница Одјељења за урбанизам Дарка Унковић је истакла да је за капиталне инвестиције планирано 2.758 469 марака од чега је из буџетских средстава 400 000 марака.  Према њеним ријечима овај новац је уложен за реконструкцију водоводне мреже, регулацију бујичног потока „Бурак“, одржавање паркова и зелених површина, реконструкцију котловнице и централног гријања у згради Општине и сл.

Одборник СНСД Синиша Шуковић  је рекао да је урађен двогодишњи План капиталних инвестиција 2021- 2023, те да је било неопходно урадити пресјек пројеката који су до данас реализовани.

План капиталних инвестиција је прихваћен гласовима скупштинске већине. Против усвајања су били одборници СДС.

Расправу одборника изазвла је и тачка 4. Извјештај о раду Јавног предузећа „Водовод“ а.д. Гацко. Одборнике опозиције је занимало због чега се одустало од пројекта водоснабдијевања Гацка са алтернативног изворишта „Придворица“ будући да је значајан дио радове већ завршен.

Начелник општине Гацко Огњен Милинковић је појаснио да је Општина ангажовала предузеће „Пројектовање-инжењеринг“ из Бањалуке да уради анализу проблема водоводног система у нашој општини. Према прелиминарним подацима извориште „Вратло“ има довољне количине воде са протоком око 29 литара у секунди. Проблем представља дотрајала водоводна мрежа  посебно у ужој градској зони гдје су губици воде значајни. Потребно је вршити детаљнија испитивања примарне и секундарне мреже и урадити санацију или реконструкцију гдје је потребно.

И овај Извјештај је прихваћен гласовима  11 одборника скупштинске већине. Три одборника опозиције су била против.

На исти начин је усвојен и Извјештај о раду Јавног предузећа „Комус“ а.д. Гацко као и Извјештај о реализацији Програма заједничке комуналне потрошње за 2022. годину.

Након тога је услиједила получасовна скупштинска пауза.

Послије скупштинске паузе одборници су наставили рад убрзанијим темпом.

Једногласно су усвојени Извјештаји о раду за 2022 годину и Програм рада са финансијским планом за 2023. годину Јавних установа Информативно културни центар Гацко, Културно спортски ценар Гацко, те Јавне установе  Дом здравља „Проф. др Саво Бумбић“.

Скупштина је усвојила и Приједлог Одбора за здрвље да се у Буџету општине Гацко за 2024. годину  планирају средства у износу од 200 хиљада КМ Дому здравља на име набавке РТГ апарата и санитетског возила.

Потом су усвојени Извјештаји о раду за 2022  и Програми рада са финансијским планом за 2023. годину ЈУ „Центар за Социјални рад“,  Туристичке организације општине Гацко, Народне библиотеке Гацко као и Дјечијег вртића за 2021/2022 и 2022/2023. годину.

Извјештај о раду  Општинске борачке организације Гацко  једногласно је усвојен, а одборници су за рад имали само ријечи хвале.

Без дискусије је усвојен Извјештај о раду Црвеног крста за прошлу годину, прихваћене информације о броју незапослених, стању у средњошколском образовању у нашој општини, у области пољопривредне дјелатности за прошлу годину са приједлогом мјера за бржи развој као и о раду Савјета мјесних заједница у 2022.

Рад скупштинских тијела није детаљно разматран, одборници су по аутоматизму усвојили како тај, тако и извјештај о реализацији утрошка средстава по основу накнада од пожара.

Полугодишњи извјештај о извршењу буџета је начелник подробније представио одборницима. Истакао је да је до краја јуна из  општинске касе потрошено нешто више од 7,5 милиона од готово 16,5 милиона марака колико је ове године на располагању. Средства од индиректних пореза су била мања, али је начелник Милинковић истакао да ће у другој половини порасти, па очекује да ће бити у нивоу планираних.

Истакао је да општина измирује своје обавезе, побројао важније радове који су завршени у протеклом периоду, похвалио се да су све стипендије исплаћене и да не би требало бити проблема у функционисању до краја године.

Одборник Шуковић је изразио сумњу да ће свим установама бити довољни буџети за плате и истакао да би кабинет начелника у најскорије вријеме требао да уради предлог ребаланса буџета. Констатовао је да инвестиција нема јер се превише новца из буџета троши на плате и затражио дијалог свих политичких снага како би се изнашла најбоља решења.

Одборница Бјековић је поново поставила питање Одељења за привреду, финансије и друштвене делатности које је званично без начелника дужи период. Начелник Милинковић је одговорио да ће конкурс опет бити расписан након што коалициони партнери постигну договор.

Што се прекобројних у општинској управи тиче, Милинковић је рекао да, попут Билеће, очекује помоћ Владе и грант од 1,3 милиона марака за отпремнине.

Извјештај је усвојен са 11 гласова за и 4 против.

Без већих расправа одборници већине усвојили су и Приједлог Програма коришћења средстава по основу експлоатације минералних сировина за ову годину и Приједлог Програма уређења градског грађевинског земњишта.

Приједлог Плана утрошка средстава по основу накнада од вода прошао је са десет гласова „за“ и четири „уздржана“.

Приједлог Одлуке о изради омладинске политике општине Гацко  за период 2023-2027. године добио је једногласну подршку свих присутних одборника.

На овом скупштинском засједању именован је и члан Управног одбора Центра за социјални рад Гацко и усвојен Приједлог Одлуке о расписивању Јавног конкурса за избор и именовање два члана управног одбора.

Гласовима скупштинске већине разријешена су два члана Одбора за жалбе и именовани вршиоци дужности два члана овога одбора.

Ово дуго чекано скупштинско засједање завршено је одборничким питањима.