Удружење „Респект“ Гацко проводи своје пројектне активности на пројекту „Очувањем традиције до зараде“, који се реализује уз подршку Европске уније кроз пројекат „Пружање подршке рањивим женама и развој интегрисаног програма социјалне заштите“, а који проводи Удружење „Жене са Уне“ Бихаћ у партнерству са Арбеитер-Самаритер-Бунд Deutschland е.В. (АСБ) и у сарадњи са Агенцијом за равноправност полова Босне и Херцеговине, уз подршку Општине Гацко.
У овиру пројектних активности ове седмице су у просторијама Удружења одржане практичне радионице из области кулинарства. Радионице је водила Гордана Ђерић, која је са учесницама припремала традиционална јела гатачког краја, показујући да домаћа кухиња нашег краја и даље има посебан квалитет, вриједност и мјесто на савременој трпези.
Према ријечима Гордане Антељ, координатора пројектних активности, посебну захвалност за реализацију заслужују донатори и партнери пројекта.
Она је истакла да овакве активности представљају прилику да се жене окупе око добре идеје, покажу своје кулинарске способности, креативност и знање, али и да кроз заједнички рад остваре могућност додатне зараде и економског оснаживања.



Гост на радионици био је начелник општине Гацко Вукота Говедарица, који се обратио присутним учесницама и пружио подршку раду Удружења „Респект“ и реализацији пројекта, истичући значај оваквих активности за оснаживање жена и развој локалне заједнице.
Свештеник Саша Којовић истакао је важност очувања традиције, заједништва и богатства аутохтоне исхране нашег краја, пожеливши учесницама срећан и успјешан рад.
Подршку реализацији пројекта пружили су Саша Слијепчевић, задужен за координацију пројеката на подручју општине Гацко и Јелена Давидовић, која прати реализацију пројекта „Очувањем традиције до зараде“.



Након радног дијела радионице услиједило је дружење и размјена искустава учесница, уз разговор о наредним активностима и плановима за организацију друге радионице. Предсједница Удружења „Респект“ Мира Копривица поручила је да Удружење Респект наставља са реализацијом планираних активности и најавила представљање на манифестацији „Дани кошуте.
Посјетили смо једну од радионица и ево шта смо забиљежили:
„Кренули смо тако што је неколико жена које су већ имале искуство у раду са невладиним организацијама и видјеле своју шансу у пројекту који је у принципу кандидован од стране Општине Гацко. Суштина рада Удружења „Респект“ је економско оснаживање жена, жена са малим примањима, самохраним мајкама, из вишечланих породица, жена из руралних подручја и сл.“, рекла је за наш радио предсједница Удружења Мира Копривица.
Идеја је била да се отвори кетеринг како би се и сама туристичка понуда обогатила. Програм се реализује шест мјесеци, од 01. 02. до 31. 07., у који ће бити укључено око 60-ак жена. Вриједност пројекта је 19 700 еура, од чега је набављена и опрема.
Циљне групе су туристи, јер у Гацку имамо више смјештајних капацитета који не нуде храну, затим школска дјеца којој су потребни здравији оброци, породице које у времену убрзаног живота не стижу да припреме јела за славља као што су славе, свадбе, рођендани, рекла је Копривица.
Хигијена је на првом мјесту када је спремање хране у питању, истакла је водитељ радионице Гордана Ђерић и додала да се базирају на спремању традиционалних јела која на тај начин чувају од заборава.



Подијели:

